Ve škole - Speciálně pedagogické programy

Plavání

Žáci naší školy pravidelně navštěvují krytý bazén  v Novém Městě nad Metují, kde se učí plavat nebo provádějí rehabilitační činnosti. Děti se na plavání velmi těší. Je to jeden z faktorů, který může  pozitivně ovlivnit jejich zdravotní stav a zlepšit hybnost postižených částí těla.

Muzikoterapie

Muzikoterapie je nedílnou součástí výuky na naší škole. Je prokázáno, že hudba uvolňuje stavy napětí, má vliv na krevní oběh, proniká do hlubších vrstev než mluvené slovo, ovlivňuje srdeční rytmus, krevní tlak, dýchání, svalový tonus, termoregulaci, zmírňuje strach, úzkost, atd.. Léčebné účinky hudby byly zmiňovány již v Bibli, kde David léčil hrou na harfu krále Saula.

Naše učebna muzikoterapie nabízí celou škálu hudebních nástrojů: clavinovu, kytary, klávesy, zvonkohry, orfovy nástroje, tibetské mísy, djembe, dešťové hole atd.. Díky kvalitnímu vedení  zkušených pedagogů mají žáci možnost prožít, procítit a hudebně se projevit.

Logopedie

Výuka logopedie se stala nedílnou součástí výuky na naší škole.

Naši žáci a učitelé pracují pod supervizí paní logopedky Mgr. Jarmily Hofmanové, která je učí pracovat se speciálními logopedickými pomůckami.

Vzhledem k postižení našich žáků musíme často mluvenou řeč nahradit AAK (alternativní a augmentativní komunikací). Nácvik komunikace probíhá individuálně dle potřeb daného žáka v souladu s individuálním vzdělávacím plánem. Všichni naši pedagogičtí pracovníci mají školení VOKS, díky kterému jsme rozšířili nabídku komunikace pro naše žáky. Každý žák má vytvořen „svůj“ osobní komunikační systém, ve kterém pracuje.

Metody AAK, které používáme:

- fotografiemi

- Piktogramy, Symboly PCS

Výběr metody vždy závisí na míře porozumění mluvené řeči, motorických předpokladech, rozumových schopnostech, úrovni zrakového vnímání žáka, atd..