O škole - Projekty

Centrum kolegiální podpory

V projektu vznikne ve třech sítích CKP I.-III. nejméně 42 center kolegiální podpory (CKP), v nich bude přímo zapojeno nejméně 250 ped. prac. Cílem projektu je zvýšit kompetence pedagogických pracovníků a aktivní předávání zkušeností.

Konkrétními cíli projektu je:

  1. Vytvoření obecně platné, vnitřně diferencované přesto koherentní a logisticky udržitelné metodiky sítí center kolegiální podpory (CKP)
  2. Vytvoření tří dílčích sítí CKP vzájemně funkčně i obsahově propojených
  3. Zapojení pedagogů škol (všech typů a druhů) do činnosti sítí
  4. Vytvoření modelu kolegiální spolupráce a otevřené diskuse nad praktickými příklady (pozitivní i negativní) vzdělávání žáků se SVP
  5. Zajištění platformy pro výměnu zkušeností pedagogů z praxe a studentů fakult připravujících učitele
  6. Zachycení poznatků a zkušeností účastníků sítí CKP v podobě hmotných výstupů a jejich další využití v činnosti dalších pedagogů a škol
  7. Rozšíření praktických výstupů (metodik, návodů) z uzavřených projektů OPVK mezi pedagogy škol a jejich tvůrčí využití v CKP.

Těšíme se do školy

Projekt „Těšíme se do školy“ vznikl v roce 2000, kdy jsme díky zastupitelům Nového Města nad Metují získali uvolněné prostory po zrušené mateřské škole. Problém byl v tom, že nové prostory neodpovídaly potřebám žáků se zdravotním postižením. Především sociální zázemí. Toalety pro předškolní děti se během měsíce musely přestavět tak, aby vyhovovaly dětem s postižením. Tady patří velký dík panu Zilvarovi, který nám veškeré stavební úpravy provedl s tím, že teprve až potřebné finanční prostředky získáme, můžeme stavební práce uhradit. Vše se podařilo stihnout do začátku školního roku a díky sponzorům jsme měli školu nejen přestavěnou, ale i vybavenou potřebnými věcmi. Jenže jsme dlužili stále peníze panu Zilvarovi, takže jsme pomocí projektu „Těšíme se do školy" požádali o finanční podporu Konto bariéry a Nadaci Eurotel. Díky jejich pomoci jsme nejen uhradili první etapu stavebních úprav, ale v době dalších letních prázdnin se mohla uskutečnit druhá etapa - rozdělení velkých heren na menší třídy. Ale chyběla nám stále realizace třetí, nejdůležitější etapy - instalace výtahové plošiny, aby se naše škola stala bezbariérovou. Požádali jsme tedy o pomoc Českou televizi, redakci Adventních koncertů. A stalo neuvěřitelné – naše škola byla vybrána mezi čtyři zařízení, pro které byly toho roku Adventní koncerty pořádány. Díky České televizi a jejím divákům stačily získané peníze nejen na výtahovou plošinu, ale i na půdní vestavbu, kde vznikla dílna, tak potřebná pro výuku školáků, a mohlo se uskutečnit také částečné zastřešení vstupu do školy.

Máme rádi zvířata

Název jednoletého programu: Integrace žáků se specifickými potřebami a žáků běžných základních škol.

Cíl programu:
Rozšířit spolupráci ZŠ speciální NONA, o.p.s. s běžnou základní školou v Novém Městě nad Metují formou společných setkávání, která proběhnou ve čtyřech na sebe navazujících etapách. Posílit integraci žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků běžné ZŠ při společné akci mimo naše město (výlet), při sledování práce velkých pomocníků člověka – psů na naší zahradě i při vzájemné spolupráci ve známém prostředí školy a konečně i v městském zařízení v Novém Městě nad Metují.

Pěstovat tak u všech zúčastněných žáků potřebu vzájemné sounáležitosti, pomoci, tolerance, ohleduplnosti, porozumění a kamarádských vztahů.

Popis programu:
Program „Máme rádi zvířata“ je zaměřen na spolupráci žáků speciální školy a žáků 6.A ZŠ Komenského Nové Město nad Metují při různých aktivitách. Tento program bude svým obsahem přispívat i k rozvoji environmentální výchovy žáků v oblasti rozvoje kladného vztahu ke zvířatům, ochraně zvířat a správné péče o ně.

Program bude probíhat v pěti navazujících etapách, každá etapa bude společným setkáním. Vždy bude plněn určený výchovný cíl.

  1. etapa (setkání) – květen 2008: Společný výlet do ZOO v Liberci
  2. etapa (setkání) – září 2008: Společné setkání na Zahradě NONA „Pes je náš kamarád“
  3. etapa (setkání) – říjen 2008: Společné výtvarné dílny „Co jsme všechno viděli“
  4. etapa (setkání) – listopad 2008: Instalace výstavy výtvarných prací žáků obou škol a její vernisáž

 

Kde nás najdete

NAPIŠTE NÁM